DS2E-S-DC24V
Part Number
DS2E-S-DC24V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
DS2E-S-DC24V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DS2E-S-DC24V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory Signal Relays, Up to 2 Amps
Series DS
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 2A
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Coil Current 8.3mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10ms
Release Time 5ms
Operating Temperature -40°C ~ 70°C