DSB0.5A20
Part Number
DSB0.5A20
Manufacturer
Microsemi Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO35
DSB0.5A20 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DSB0.5A20 PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Single
Series -
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650mV @ 500mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F 60pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device Package DO-35
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C