DZ23C27-HE3-18
Part Number
DZ23C27-HE3-18
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
DZ23C27-HE3-18 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DZ23C27-HE3-18 PCB Footprint and Symbol
Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27V
Tolerance ±5%
Power - Max 300mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C