DZ4J062K0R
Part Number
DZ4J062K0R
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SMINI4
DZ4J062K0R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DZ4J062K0R PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series -
Configuration 2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
Tolerance -
Power - Max 200mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200nA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 10mA