ECP-U1C224MA5
Part Number
ECP-U1C224MA5
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 16VDC 1206
ECP-U1C224MA5 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECP-U1C224MA5 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series ECP-U(A)
Capacitance 0.22µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 16V
Dielectric Material Acrylic, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)