ECQ-E2825KF
| Part Number | ECQ-E2825KF |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RADIAL |
ECQ-E2825KF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ECQ-E2825KF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | ECQ-E(F) |
| Capacitance | 8.2µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.220" L x 0.563" W (31.00mm x 14.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 4568 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
