ECW-F2W105JA
| Part Number | ECW-F2W105JA |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL |
ECW-F2W105JA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ECW-F2W105JA PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | ECW-F(A) |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 450V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.713" L x 0.366" W (18.10mm x 9.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.555" (14.10mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 181617 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
