EEE-1AA100NR
Part Number
EEE-1AA100NR
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD
EEE-1AA100NR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-1AA100NR PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series S
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.5mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)