EEF-CX1E330R
Part Number
EEF-CX1E330R
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 25V SMD
EEF-CX1E330R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-CX1E330R PCB Footprint and Symbol
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series SP-Cap CX
Type Polymer
Capacitance 33µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.2A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)