EEF-GX0D561R
Part Number
EEF-GX0D561R
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
EEF-GX0D561R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-GX0D561R PCB Footprint and Symbol
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series SP-Cap GX
Type Polymer
Capacitance 560µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
ESR (Equivalent Series Resistance) 3 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 10.2A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)