EEF-SX0D471E4
Part Number
EEF-SX0D471E4
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
EEF-SX0D471E4 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-SX0D471E4 PCB Footprint and Symbol
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series SP-Cap SX
Type Polymer
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2V
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 8.5A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)