EEF-UE0J181ER
Part Number
EEF-UE0J181ER
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
EEF-UE0J181ER Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-UE0J181ER PCB Footprint and Symbol
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series SP-Cap UE
Type Polymer
Capacitance 180µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12 mOhm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.3A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)