EEH-ZC1E101XP
Part Number
EEH-ZC1E101XP
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY HYB 100UF 25V SMD
EEH-ZC1E101XP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEH-ZC1E101XP PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series ZC
Type Hybrid
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 210mA @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)