EEH-ZC1J680P
Part Number
EEH-ZC1J680P
Description
CAP ALUM POLY HYB 68UF 63V SMD
EEH-ZC1J680P Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEH-ZC1J680P PCB Footprint and Symbol
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series ZC
Type Hybrid
Capacitance 68µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63V
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 210mA @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.4A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)