EEU-FM1H471
Part Number
EEU-FM1H471
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
EEU-FM1H471 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FM1H471 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series FM
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.695A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.26A @ 100kHz
Impedance 22 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)