EL5824IRE
| Part Number | EL5824IRE |
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc. |
| Category | Linear ICs |
| Description | IC BUFFER 10XGAMMA 9.5MA 28TSSOP |
EL5824IRE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EL5824IRE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Renesas Electronics America Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Video Amps and Modules |
| Series | - |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer, VCOM Driver |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Number of Circuits | 10 |
| -3db Bandwidth | 12MHz |
| Slew Rate | 15V/µs |
| Current - Supply | 9.5mA |
| Current - Output / Channel | 140mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 16.5V, ±2.25V ~ 8.25V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |
Quick Inquiry
| In Stock | 133 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
