ERZ-V10D102
Part Number
ERZ-V10D102
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Circuit Protection
Description
VARISTOR 1KV 3.5KA DISC 10MM
ERZ-V10D102 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ERZ-V10D102 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Power
Subcategory TVS - Varistors, MOVs
Series ZNR®
Maximum AC Volts 625V
Maximum DC Volts 825V
Varistor Voltage (Min) 900V
Varistor Voltage (Typ) 1kV
Varistor Voltage (Max) 1.1kV
Current - Surge 3.5kA
Energy 140J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 110pF @ 1kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 12.50mm