EXB-38V101JV
Part Number
EXB-38V101JV
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Resistors
Description
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206
EXB-38V101JV Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EXB-38V101JV PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Resistor Networks, Arrays
Series EXB
Circuit Type Isolated
Resistance (Ohms) 100
Tolerance ±5%
Number of Resistors 4
Resistor Matching Ratio -
Resistor-Ratio-Drift -
Number of Pins 8
Power Per Element 62.5mW
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive AEC-Q200
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)