F951A107MAAAQ2
Part Number
F951A107MAAAQ2
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 100UF 20% 10V 1206
F951A107MAAAQ2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models F951A107MAAAQ2 PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series F95, Frameless™
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 1 Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.067" W (3.20mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)