FAN4801SNY
| Part Number | FAN4801SNY |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC CTLR PFC/PWM COMBO 16DIP |
FAN4801SNY Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FAN4801SNY PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Average Current |
| Frequency - Switching | 240kHz ~ 268kHz |
| Current - Startup | 30µA |
| Voltage - Supply | 11V ~ 26V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 462 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
