FGA15N120ANTDTU
Part Number
FGA15N120ANTDTU
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 30A 186W TO3P
FGA15N120ANTDTU Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models FGA15N120ANTDTU PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type NPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 30A
Current - Collector Pulsed (Icm) 45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 15A
Power - Max 186W
Switching Energy 3mJ (on), 600µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/160ns
Test Condition 600V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 330ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)