FPF2283CUCX
| Part Number | FPF2283CUCX |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC OVP MOISTURE 10A |
FPF2283CUCX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FPF2283CUCX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Series | - |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | N-Channel |
| Interface | I²C, Logic |
| Voltage - Load | 2.8V ~ 23V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 7A |
| Rds On (Typ) | 7.5mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Auto Restart |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit, UVLO |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Package / Case | 20-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 20-WLCSP (2.2x1.8) |
Quick Inquiry
| In Stock | 3778 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
