FT200XD-T
| Part Number | FT200XD-T |
| Manufacturer | FTDI, Future Technology Devices International Ltd |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC USB FS I2C 10DFN |
FT200XD-T Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | FT200XD-T PCB Footprint and Symbol |
| Brand | FTDI, Future Technology Devices International Ltd |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Controllers |
| Series | USBmadeEZ-FIFO, FT-X, X-Chip |
| Protocol | USB |
| Function | Bridge, USB to I²C |
| Interface | I²C |
| Standards | USB 2.0 |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Current - Supply | 8mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 1698 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
