G8ND-2S-DC12
Part Number
G8ND-2S-DC12
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category
Relays
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
G8ND-2S-DC12 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models G8ND-2S-DC12 PCB Footprint and Symbol
Brand Omron Electronics Inc-EMC Div
Product Line Power
Subcategory Automotive Relays
Series G8ND-2
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C) x 2
Contact Rating (Current) 30A
Switching Voltage 16VDC - Max
Must Operate Voltage 6.5 VDC
Must Release Voltage 1 VDC
Operate Time 10ms
Release Time 10ms
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -40°C ~ 85°C