GA0805A152FBABT31G
Part Number
GA0805A152FBABT31G
Manufacturer
Vishay Vitramon
Category
Capacitors
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0805
GA0805A152FBABT31G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GA0805A152FBABT31G PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Vitramon
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series GA
Capacitance 1500pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)