GCM155R71C473KA37D
Part Number
GCM155R71C473KA37D
Manufacturer
Murata
Category
Capacitors
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
GCM155R71C473KA37D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models GCM155R71C473KA37D PCB Footprint and Symbol
Brand Murata
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series GCM
Capacitance 0.047µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)