GCM188R72A103KA37D
| Part Number | GCM188R72A103KA37D |
| Manufacturer | Murata |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 |
GCM188R72A103KA37D Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | GCM188R72A103KA37D PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Murata |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Ceramic Capacitors |
| Series | GCM |
| Capacitance | 10000pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 100V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 9584216 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
