GRB049A05BB1
| Part Number | GRB049A05BB1 |
| Manufacturer | CW Industries |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROCKER SPST 10A 125V |
GRB049A05BB1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | GRB049A05BB1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | CW Industries |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rocker Switches |
| Series | GRB |
| Mounting Type | Panel Mount, Threaded Body with Nut |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | Dot |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 18.00mm Dia |
| Operating Temperature | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 2080 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
