H8550VBBBEN551W
| Part Number | H8550VBBBEN551W |
| Manufacturer | Bulgin |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROCKER DPST 15A 250V |
H8550VBBBEN551W Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | H8550VBBBEN551W PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Bulgin |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rocker Switches |
| Series | 8500 |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating (Amps) | 15A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Actuator Marking | O - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.30mm x 12.90mm |
| Operating Temperature | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 4563 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
