HCF4024M013TR
| Part Number | HCF4024M013TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC COUNTER/DIVIDER 7ST 14-SOIC |
HCF4024M013TR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | HCF4024M013TR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Counters, Dividers |
| Series | 4000 |
| Logic Type | Binary Counter |
| Direction | Up |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 7 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 24MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Voltage - Supply | 3V ~ 20V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 238 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
