HCPL-0661-500E
Part Number
HCPL-0661-500E
Manufacturer
Broadcom
Category
Isolators
Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
HCPL-0661-500E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HCPL-0661-500E PCB Footprint and Symbol
Brand Broadcom
Product Line Semiconductors
Subcategory Optoisolators - Logic Output
Series -
Number of Channels 2
Inputs - Side 1/Side 2 2/0
Voltage - Isolation 3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min) 15kV/µs
Input Type DC
Output Type Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel 50mA
Data Rate 10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) 100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ) 24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.5V
Current - DC Forward (If) (Max) 15mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)