HGT1S20N60A4S9A
Part Number
HGT1S20N60A4S9A
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 70A 290W TO263AB
HGT1S20N60A4S9A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HGT1S20N60A4S9A PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 70A
Current - Collector Pulsed (Icm) 280A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 20A
Power - Max 290W
Switching Energy 105µJ (on), 150µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 142nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/73ns
Test Condition 390V, 20A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)