HGTG18N120BND
Part Number
HGTG18N120BND
Manufacturer
ON Semiconductor
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 54A 390W TO247
HGTG18N120BND Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HGTG18N120BND PCB Footprint and Symbol
Brand ON Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 54A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 18A
Power - Max 390W
Switching Energy 1.9mJ (on), 1.8mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 165nC
Td (on/off) @ 25°C 23ns/170ns
Test Condition 960V, 18A, 3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 75ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)