HHXA800ARA390MJA0G
Part Number
HHXA800ARA390MJA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY HYB 39UF 80V SMD
HHXA800ARA390MJA0G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HHXA800ARA390MJA0G PCB Footprint and Symbol
Brand United Chemi-Con
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series HXA
Type Hybrid
Capacitance 39µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80V
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1.2A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)