HSA252R2J
Part Number
HSA252R2J
Description
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 25W
HSA252R2J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HSA252R2J PCB Footprint and Symbol
Series HS, CGS
Resistance 2.2 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 25W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.142" L x 1.102" W (29.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)