IFX9201SGAUMA1
| Part Number | IFX9201SGAUMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC HALF-BRIDGE DRVR 2 CH 12DSO |
IFX9201SGAUMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IFX9201SGAUMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | PWM, SPI |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 100mOhm LS, 100mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 6A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 5V ~ 36V |
| Voltage - Load | 5V ~ 36V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-BSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PG-DSO-12-17 |
Quick Inquiry
| In Stock | 2990 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
