IGW30N65L5XKSA1
Part Number
IGW30N65L5XKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT 650V 30A TRENCHSTOP TO247-3
IGW30N65L5XKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IGW30N65L5XKSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series TrenchStop™ 5
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V
Current - Collector (Ic) (Max) 85A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.35V @ 15V, 30A
Power - Max 227W
Switching Energy 470µJ (on), 1.35mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 168nC
Td (on/off) @ 25°C 33ns/308ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)