IHW30N110R3FKSA1
Part Number
IHW30N110R3FKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT 1100V 60A 333W TO247-3
IHW30N110R3FKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IHW30N110R3FKSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1100V
Current - Collector (Ic) (Max) 60A
Current - Collector Pulsed (Icm) 90A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.75V @ 15V, 30A
Power - Max 333W
Switching Energy 1.15mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 180nC
Td (on/off) @ 25°C -/350ns
Test Condition 600V, 30A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)