IKW30N60TFKSA1
Part Number
IKW30N60TFKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 60A 187W TO247-3
IKW30N60TFKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IKW30N60TFKSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series TrenchStop®
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 60A
Current - Collector Pulsed (Icm) 90A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 30A
Power - Max 187W
Switching Energy 1.46mJ
Input Type Standard
Gate Charge 167nC
Td (on/off) @ 25°C 23ns/254ns
Test Condition 400V, 30A, 10.6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 143ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)