IKW40N65ES5XKSA1
Part Number
IKW40N65ES5XKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 79A TO247-3
IKW40N65ES5XKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IKW40N65ES5XKSA1 PCB Footprint and Symbol
Series TrenchStop™
IGBT Type Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V
Current - Collector (Ic) (Max) 79A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 15V, 40A
Power - Max 230W
Switching Energy 860µJ (on), 400µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 95nC
Td (on/off) @ 25°C 19ns/130ns
Test Condition 400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 73ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)