IKW50N65F5FKSA1
Part Number
IKW50N65F5FKSA1
Description
IGBT 650V 80A 305W PG-TO247-3
IKW50N65F5FKSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IKW50N65F5FKSA1 PCB Footprint and Symbol
Series TrenchStop®
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650V
Current - Collector (Ic) (Max) 80A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 50A
Power - Max 305W
Switching Energy 490µJ (on), 160µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120nC
Td (on/off) @ 25°C 21ns/175ns
Test Condition 400V, 25A, 12Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 52ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)