IS341W
| Part Number | IS341W |
| Manufacturer | Isocom Components 2004 LTD |
| Category | Isolators |
| Description | 6 PIN IGBT GATE DRIVEWIDE BODY & |
IS341W Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IS341W PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Isocom Components 2004 LTD |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Isolators - Gate Drivers |
| Series | - |
| Technology | Optical Coupling |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 20kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 200ns, 200ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 70ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 35ns, 35ns |
| Current - Output High, Low | 2.5A, 2.5A |
| Current - Peak Output | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.37V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25mA |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SOIC (0.268", 6.80mm Width) |
| Supplier Device Package | 6-SO Stretched |
| Approvals | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 7528 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
