IXEH25N120D1
Part Number
IXEH25N120D1
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 36A 200W TO247AD
IXEH25N120D1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXEH25N120D1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 36A
Current - Collector Pulsed (Icm) -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 25A
Power - Max 200W
Switching Energy 4.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 100nC
Td (on/off) @ 25°C -
Test Condition 600V, 20A, 68Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 130ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)