IXSK35N120BD1
| Part Number | IXSK35N120BD1 |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 1200V 70A 300W TO264 |
IXSK35N120BD1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IXSK35N120BD1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Single |
| Series | - |
| IGBT Type | PT |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 140A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.6V @ 15V, 35A |
| Power - Max | 300W |
| Switching Energy | 5mJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 120nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 36ns/160ns |
| Test Condition | 960V, 35A, 5Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 40ns |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-264-3, TO-264AA |
| Supplier Device Package | TO-264AA(IXSK) |
Quick Inquiry
| In Stock | 474 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
