IXSR35N120BD1
Part Number
IXSR35N120BD1
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 70A 250W ISOPLUS247
IXSR35N120BD1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXSR35N120BD1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type PT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 70A
Current - Collector Pulsed (Icm) 140A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.6V @ 15V, 35A
Power - Max 250W
Switching Energy 5mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 120nC
Td (on/off) @ 25°C 36ns/160ns
Test Condition 960V, 35A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 40ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)