IXST30N60CD1
Part Number
IXST30N60CD1
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 600V 55A 200W TO268
IXST30N60CD1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXST30N60CD1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series -
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 55A
Current - Collector Pulsed (Icm) 110A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 30A
Power - Max 200W
Switching Energy 700µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 100nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/90ns
Test Condition 480V, 30A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 50ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)