IXYH40N120B3D1
| Part Number | IXYH40N120B3D1 |
| Manufacturer | IXYS |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 1200V 86A 480W TO247 |
IXYH40N120B3D1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | IXYH40N120B3D1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Single |
| Series | GenX3™, XPT™ |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 86A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 180A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.9V @ 15V, 40A |
| Power - Max | 480W |
| Switching Energy | 2.7mJ (on), 1.6mJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 87nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 22ns/177ns |
| Test Condition | 600V, 40A, 10Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247 (IXYH) |
Quick Inquiry
| In Stock | 553 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
