IXYH82N120C3
Part Number
IXYH82N120C3
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 200A 1250W TO247AD
IXYH82N120C3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXYH82N120C3 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series GenX3™, XPT™
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 200A
Current - Collector Pulsed (Icm) 380A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.2V @ 15V, 82A
Power - Max 1250W
Switching Energy 4.95mJ (on), 2.78mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 215nC
Td (on/off) @ 25°C 29ns/192ns
Test Condition 600V, 80A, 2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)