IXYX30N170CV1
Part Number
IXYX30N170CV1
Manufacturer
IXYS
Category
Transistors
Description
1700V/108A HIGH VOLTAGE XPT IGB
IXYX30N170CV1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models IXYX30N170CV1 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Single
Series XPT™
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 108A
Current - Collector Pulsed (Icm) 255A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 30A
Power - Max 937W
Switching Energy 5.9mJ (on), 3.3mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 140nC
Td (on/off) @ 25°C 28ns/150ns
Test Condition 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 160ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)