JAN1N4483US
Part Number
JAN1N4483US
Manufacturer
Microsemi Corporation
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W D-5A
JAN1N4483US Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JAN1N4483US PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Single
Series Military, MIL-PRF-19500/406
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
Tolerance ±5%
Power - Max 1.5W
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 250nA @ 44.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 200mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C